از 25 سال قبل در كتاب تئوريها و فلسفه پرستاري كه هر ساله ويرايش و چاپ مي‌شود نظريه تماميت انساني كه توسط خانم دكتر مارتا روگر تدوين شده و تمام اقدامات اساسي پرستاري بر اساس اين تئوري‌ها انجام مي‌شود اولين رساله دكتراي پرستاري در ارتباط با انرژي درماني بوده، كه توسط خانم دكتر دورا كانز و خانم دكتر مارتا روگر انجام شده كه با اقدامات هماهنگ در آمريكا و انگلستان براي ايجاد وجهه علمي انرژي درماني (لمس درماني) انجام دادند، بطوري كه با انجمنهاي انرژي درمان غير گروه پزشكي ارتباط برقرار كردند و خدمات متقابل به هم ارائه مي‌كنند

(يعني پرستارها فرستاده مي‌شوند و  زير نظر اساتيد انرژي درماني اصول كار عملي را ياد مي‌گيرند و انرژي درمانگرهاي غير گروه پزشكي از كلاسهاي آموزش، اصول علمي انرژي درماني كه توسط پرستارها ارائه مي‌شد فارق‌التحصيل مي‌شوند.) و در حال حاضر در كشورهايي مثل آمريكا، انگليس، كانادا و … پرستارهاي انزژي درمان مانند پزشكان بيماران را وزيت مي‌كنند.

در سال 1995، 41% از جمعيت آمريكا به عنوان مكمل يا جايگزين روشهاي درماني پزشكي رايج از روشهاي درماني ديگر مانند انرژي درماني استفاده مي‌كردند.

در هر سال بيش از 30 هزار پرستار در بيمارستانها از روش انرژي درماني براي درمان استفاده مي‌كنند و اين روش درماني بصورت يك تكنيك طبي پذيرفته شده و قانوني مطرح است.

اولين مركز تحقيقاتي انرژي درماني در دانشگاه پزشكي ميامي تأسيس شد اين مركز به منظور انجام تحقيقات گسترده و سنديت دادن به فوايد انرژي درماني بصورت علمي تأسيس شده است.

چند نمونه از همايش‌هايي كه در ايران در مورد انرژي درماني انجام شده:

  1. اولين همايش بين‌المللي طب سنتي و مفردات پزشكي 16 تا 19 آبان 1379 دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي.

  2. همايِش خرداد ماه 1380  دو مقاله تحقيقاتي در مورد لمس درماني ارائه شده بود با نامهاي (بررسي تأثير لمس درماني بر درد بعد از عمل سزارين و بررسي تأثير لمس درماني بر درد بعد از جراحي در بخش جراحي.

  3. همايش سراسري درد 7 و 8 خرداد 1381 در دانشگاه شاهد و بيمارستان چمران كه وابسته به صنايع دفاع است با نام كارگاه انرژي درماني توسط خانم مشعوف عضو هيئت علمي دانشگاه.

به عنوان طرحهاي تحقيقاتي در زمينه انرژي درماني مي توان چندين پايان نامه را معرفي کرد:

1) شفا با روش دست گذاشتن به عنوان تسهيل کننده تغييرات بيوانرژی: پاسخ هموگلوبين داخل بدن انسان:

کريجر (1976) از دانشگاه نيويورک تحقيقی را تحت عنوان " شفا با روش دست گذاشتن به عنوان تسهيل کننده تغييرات بيوانرژی: پاسخ هموگلوبين داخل بدن انسان" انجام داد.  نتايج اين مطالعه نشان داد كه ميانگين هموگلوبين خون در گروه تجربي پس از مداخله "دست گذاشتن (كه همانند لمس درماني از روشهاي درمان بيوفيلد است) بطور معني‌داري بالاتر از قبل بود.

2) شفا با انرژی: يك جنبه فيزيولوژيك

وندي وتزل (1989) يك مطالعه نيمه تجربي تحت عنوان "شفا با انرژی: يك جنبه فيزيولوژيك" انجام داد.  نتايج نشان داد كه ميانگين هموگلوبين و هماتوكريت خون در گروه تجربي پس از آموزش انرژی درمانی بطور معني‌داري بالاتر از قبل بود.

نظرات  

 
+3 # امير طباطبايي 1391-10-14 09:32
با سلام خدمت استاد عزيز
من از دانشجويان شما در مشهد بودم و عضو هيت علمي دانشگاه آزاد و دانشجوي دكتري تخصصي پرستاري هستم . در رابطه با انر‍ژي درماني و لمس درماني در پرستاري تحقيقات گسترده اي وجود دارد . اگي نياز هست آنها را ارسال كنم
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول | گزارش به مدیر سایت
 

جدیدترین مطالب

پربازدیدترین مطالب

درباره ما

روش انرژی درمانی اسلامی از سال 1355 توسط اساتید مجربی چون جناب آقای محمدعلی قانع و سیدعلی حسینی طباطبائی ابداع و با بهره گیری از علوم اسلامی، علوم غریبه، عرفان عملی و علوم روز متافیزیکی و فیزیکی ، به سبکی تبدیل شد که آن را انرژی درمانی عنقاء می نامیم. در حال حاضر تنها مدرس این سبک از انرژی درمانی استاد علیرضا ریاضی می باشد.